O stronie słów kilka

Będąc na pierwszym roku studiów – rozpocząłem je w 2003 r. – miałem przyjemność uczęszczania na wykład profesora Ryszarda Łaszewskiego w przedmiocie historii państwa i prawa polskiego. Wykład skończył się na 1939 r. – profesor wyszedł bowiem z założenia, iż nieobiektywne byłoby komentowanie czasów, w których samemu przyszło mu żyć. Tym samym zakres materiału egzaminacyjnego skończył się wraz z końcem II Rzeczypospolitej, pomimo że historia pisała się przecież nadal. Takie prawo prowadzącego przedmiot.

Ja z kolei treści prezentowane na łamach niniejszej strony skupię w głównej mierze wokół początków historii Gdańska, czasów książąt gdańskich, przynależności i związków z państwem Piastów (także tym dzielnicowym), czasu krzyżackiej niewoli (tak postanowiłem nazwać czas władania Gdańskiem przez Państwo Zakonu Krzyżackiego) oraz okresu największej potęgi (od połowy XV do połowy XVII wieku).

Postaram się opisać to co najpiękniejsze w tym mieście, a piękno postrzegam w tym co najstarsze, otulone ostatecznymi XVII-wiecznymi fortyfikacjami. Starówka – tak niezmiennie nazywał będę tę część Gdańska, mimo powszechnej krytyki tejże ogólnej nazwy. Jej poświęcę najwięcej uwagi.

Dlaczego właśnie tak? Ponieważ te czasy (zwłaszcza najbardziej zamierzchłe, zarazem najmniej znane) i miejsca Gdańska fascynują mnie najbardziej. Ustrój, świątynie i fortyfikacje. Taka moja mała fanaberia. Pozwoliłem sobie na nią, ponieważ Wolne Miasto także bywało kapryśne.

Oczywiście nie omieszkam zrobić wycieczek poza okres potopu szwedzkiego (w ostatecznym rozrachunku walnie przyczynił się do upadku całej Rzeczypospolitej, jak i Gdańska) oraz zarysowaną siecią bastionów miejską koronę, z której wypadła niemała perełka – Archikatedra Oliwska.

Szymon Mamok

historia gdańska logo