Osadnictwo okolic Gdańska (10.000 p.n.e.)
Osadnictwo na Pomorzu Gdańskim – zwłaszcza w okolicach Zatoki Gdańskiej oraz dolnego dorzecza Wisły – istniało już ok. 10.000 lat p.n.e. Ludzie zamieszkali te tereny u schyłku ostatniej epoki lodowcowej (paleolitu).
Epoki archeologiczne
Dla lepszego zrozumienia poruszanych zagadnień należy przypomnieć zakres czasowy epok archeologicznych – w odniesieniu do ziem dzisiejszej Polski. Ramy przedstawionych okresów, w zależności od terenów, mogły na siebie nachodzić (epoki zaczynały się bowiem i kończyły w różnym czasie).
EPOKA KAMIENIA | |
1) paleolit | ok. 500.000 – 8.000 lat p.n.e. |
2) mezolit | ok. 8.000 – 4.800 lat p.n.e. |
3) neolit | ok. 5.200 – 2.300 lat p.n.e. |
EPOKA BRĄZU | ok. 2.300 – 700 lat p.n.e. |
EPOKA ŻELAZA | ok. 700 lat p.n.e. – średniowiecze |
Osobną kwestię stanowią bez wątpienia kultury archeologiczne, które – jako temat nader obszerny – nie są przedmiotem niniejszego artykułu.
Kultury archeologiczne – zespoły stale współwystępujących ze sobą na pewnym terytorium i w pewnym czasie charakterystycznych form źródeł archeologicznych (na przykład: szczątki ludzkie, artefakty – rzeczy wytworzone przez człowieka, ekofakty – ślady wpływu człowieka na środowisko naturalne)
Osadnictwo Pomorza Nadwiślańskiego – układy osadnicze
Wobec deficytu ustaleń archeologicznych na chwilę obecną przyjąć można, iż ludność zamieszkująca Pomorze Wschodnie zaczęła funkcjonować w większych skupiskach (układach) osadniczych dopiero w epoce żelaza.
Osadnictwo okresu prasłowiańskiej kultury łużyckiej i wschodniopomorskiej (od VII do II w. p.n.e.)
W tamtym czasie pomorskie plemiona – rodziny zrzeszone w większych związkach – wybierały na swoje siedliska tereny położone raczej w pobliżu mniejszych rzek (nie odnotowano znacznej liczby osad na brzegach Wisły) oraz Morza Bałtyckiego. Tam też formowały się największe skupiska punktów osadniczych, mianowicie:
- dolina rzeki Raduni (w szczególności okolice Pruszcza Gdańskiego),
- środkowy i dolny bieg rzeki Wierzycy,
- w mniejszym zakresie bieg rzeki Redy,
- brzeg Zatoki Gdańskiej (osadnictwo pomiędzy Gdańskiem i Gdynią),
- brzeg Morza Bałtyckiego (przede wszystkim okolice Jeziora Żarnowieckiego – południowo-zachodnia część),
- Kępa Swarzewska (nasada Półwyspu Helskiego – pomiędzy Władysławowem i Puckiem).
Główne skupiska osadnicze plemion prasłowiańskiej kultury łużyckiej i wschodniopomorskiej na Pomorzu Gdańskim VII-II w. p.n.e. (szkic własny)
Osadnictwo okresu słowiańskiej kultury oksywskiej i wielbarskiej (od I w. p.n.e do IV w. n.e.)
W okresie tym nadal rozwija się skupisko w okolicy Pruszcza Gdańskiego oraz między Gdańskiem a Sopotem. Powstaje znaczący ośrodek w okolicy Malborka (nad Nogatem). Podnosi także swoje znaczenie skupisko osadnicze Wysoczyzny Elbląskiej – istniejące już w początkach epoki żelaza.
Główne skupiska osadnicze plemion słowiańskiej kultury oksywskiej i wielbarskiej na Pomorzu Gdańskim I w. p.n.e. – IV w. n.e. (szkic własny)
Poza głównymi skupiskami osadniczymi tworzą się również nowe ośrodki między Gdynią i Rumią oraz w okolicach Gniewu.
Natomiast prymat traci osadnictwo u nasady Półwyspu Helskiego, nad Jeziorem Żarnowieckim oraz rzeką Wierzycą.
Osadnictwo Pomorza Nadwiślańskiego osiągnęło swoje gospodarczo-kulturowe apogeum w pierwszych wiekach naszej ery. Taki stan rzeczy był przede wszystkim wynikiem nawiązania i rozwoju przez Pomorze Wschodnie wymiennych kontaktów handlowych z imperium rzymskim. Tak zwanym szlakiem bursztynowym na ziemie rzymskie dostarczany był oczywiście pomorski bursztyn. Z kolei do regionu gdańskiego napływały rzymskie i prowincjonalno-rzymskie monety oraz rękodzieło.
W konsekwencji, w zapiskach greckich i rzymskich historyków oraz kartografów pojawiają się Wenedzi (Weneci) – Słowianie zamieszkujący w dorzeczu Odry i Wisły. W wyniku czego Zatoka Gdańska uzyskała miano Zatoki Wenedzkiej.
Osadnictwo okresu najazdu Hunów i wielkiej wędrówki ludów (V-VI w.)
Odbywająca się w wiekach V-VI ekspansja południowo-wschodniej Europy dokonywana m.in. przez Hunów, Awarów czy też Protobułgarów spowodowała masowe przemieszczanie się ludności. Zjawisko nazywane przez historyków wielką wędrówką ludów nie ominęło także ziem Pomorza Gdańskiego. W rezultacie tych wydarzeń rozwój wschodniopomorskiej sieci osadniczej dosięgnął regres. Nie doszło jednak do całkowitego wyludnienia. Dotychczasowe bursztynowe szlaki zastąpił – w szczególności – handel drogą morską od strony północnej (Skandynawia).
Z drugiej strony właśnie w V-VI w. pojawiło się siedlisko ludzkie usytuowane na terenie współczesnego Gdańska.
Osadnictwo okresu przedpiastowskiego (VII – pierwsza połowa X w.)
Główne skupiska osad odradzały się we wcześniejszych lokalizacjach, czyli:
- dwie grupy osad w dorzeczu rzeki Wierzycy (największa ówczesna wschodniopomorska wspólnota utworzona przez plemię Wierzyczan),
- pomiędzy Gdańskiem a Gdynią,
- w okolicach Pruszcza Gdańskiego – nad rzeką Radunią.
Główne skupiska osadnicze okresu przedpiastowskiego na Pomorzu Gdańskim VII – pierwsza połowa X w. (szkic własny)
Wiek IX i X to okres powstania otwartych osad na terenie obecnego Gdańska (od Gdańska-Oliwę, przez Gdańsk-Zabornię i Gdańsk-Orunię, aż po Gdańsk-Święty Wojciech), chronionych przez gród strażniczy posadowiony na Grodzisku (Górze Gradowej).
Słowianie
Nadal dokładnie nie wiadomo kiedy na Pomorzu Gdańskim osiedlili się Słowianie. Najnowsze metody badawcze – w szczególności badania genetyczne – mocno podkopują fundamenty dotychczas postawionych tez. Zarówno co do czasu jak i miejsca, z którego przywędrowali nasi przodkowie. Nie można przy tym wykluczyć, aby byli tutaj od samego początku…
Szymon Mamok